HUTIRA – PLYN
plyn@hutira.cz
+420 541 212 144
 • Hutira
  Menu

  Podzemní moduly s regulátory zemního plynu jsou exkluzivitou a v polovině. 90-tých  let byly též raritou, kterou do ČR a SR přinesla společnost HUTIRA – BRNO, s.r.o. Toto  řešení regulace tlaku plynu pod zemí bylo poprvé předvedeno plynárenské veřejnosti již před 20-ti lety. Jelikož to byla zcela neznámá novinka pro plynárenské provozovatele, bylo rozhodnuto nejprve vyzkoušet toto řešení v našich podmínkách. První zkušební instalace byly provedeny přímo před areálem Pražské plynárenské a.s., v chodníku, vedle něhož vládne silný tramvajový i automobilový provoz . Tehdy se jednalo o moduly ME-1 s regulátory Francel o výkonu 6-40 m3/h. Zemní moduly si okamžitě získaly oblibu zejména u památkářů, ale následně i u samotných plynáren díky tomu, že nebylo nutné zasahovat do objektů instalacemi skříní a přístavků.

  Po ukončení zkušebního provozu ME-1 následovaly instalace ME-2 a následně ME-3.  První modul ME- 3 (výkon do 400 m3/h, viz. archivní foto níže), byl instalován v Nerudovce pod Pražským hradem. Turisté tak mohli obdivovat krásu staré Prahy nic netuše, že šlapou po zařízeních nesoucích na poklopech název HUTIRA. Tato zařízení přiváděla a stále přivádí plyn i do restaurací a kaváren, kde nad sklenkou dobrého moku či piva umocňují návštěvníci Prahy svůj obdiv k architektonickým památkám.

  Naše společnost za dobu 20–ti let dodala do ČR více jak 5500 ks zemních modulů o výkonech 6-400 m3/h a je právem hrdá na jejich bezporuchový chod. Je hrdá na to, že zavedla na náš trh toto nestandardní,  urbanistické a elegantní řešení regulace tlaku plynu pro historická jádra měst a další lokality, kde je nadzemní objekt RS buď nevhodný, nebo rozměry pro zástavbu jsou omezené.

  O různých typech námi vyráběných regulačních zařízení ME3 jsme Vás podrobněji informovali v našich březnových aktualitách (ZDE).

  Montáž vnitřní instalace podzemního modulu ME-3 se provádí v dílnách společnosti HUTIRA – BRNO, s.r.o.

  Foto z archivu firmy HUTIRA.
  Jedny z prvních  instalací podzemních modulů ME-1, ME-2 a ME-3 (Praha 1998)