HUTIRA – PLYN
plyn@hutira.cz
+420 541 212 144
 • Hutira
  Menu

  Rekonstrukce vysokotlaké regulační stanice VTL RS 1300 2/1 – 440 v obci Bruty, SK

  Obec Bruty s počtem obyvatel 701 se nachází na jižním Slovensku, v Podunajské nížině, cca 4,5 km na západ od pravého břehu dolního toku řeky Hron a 20 km severozápadně od Štúrova v okrese Nové Zámky. Rozloha obce je 2053 ha v nadmořské výšce od 130 do 176 m, z toho orná půda zabírá 88%.

  V roce 2015 zde vznikla farmy Bruty, s cílem pěstovat prvotřídní cherry rajčata. Pěstování rajčat probíhá v moderně zařízených sklenících na nejvyšší úrovni. Skleníky jsou vyhřívány zemním plynem a při pěstování napomáhá software, který řídí odvětrávání, vnitřní teplotu a podle předpovědi počasí překrývá skla roletami, aby chránil rostliny. Celé pěstování je pod přísnou kontrolou certifikovaných zaměstnanců.

  A právě v této obci realizovala naše sesterská společnost HUTIRA Slovakia v prosinci 2020  úpravu vysokotlaké regulační stanice zemního plynu. Změna byla vyžádána na základě zvýšené spotřeby zemního plynu pro farmu Bruty, která rozšiřuje své skleníkové hospodářství. Navýšení maximálního průtoku regulační stanice zapříčinilo, že dosud používané 6 kW ohřevy plynu už byly nedostatečné a bylo třeba je vyměnit za ohřevy s vyšším, 12 kW výkonem. Stejně tak bylo potřeba, pro zabezpečení správného měření objemu protečeného plynu, zvýšit i dimenzi plynoměru z DN80 na DN100. Součástí prací byla též výměna napájecího kabelu elektrické energie, výměna rozvaděče, instalace přepočítávače a nových kabelových tras v rámci celé regulační stanice.

  Tato výměna byla realizována během jednoho dne, bez odstávky dodávky a ohřevu zemního plynu, což bylo vzhledem k nízkým teplotám v rozmezí  – 5°C až 0 °C nutné pro zabezpečení dodávky plynu jak pro obec, tak i pro průmyslové objekty.

  Těší nás, že i my, s naší technologií, přispíváme k zajištění dodávky kvalitních rajčat na slovenský trh v průběhu celého ročního období.

  https://archiv.kompasslev.cz/kompaszliav.sk/public/gimg/7/2/7/4/9/8/727498-900-100000.jpg

  Původní stav

  Stav po rekonstrukci.