HUTIRA – PLYN
plyn@hutira.cz
+420 541 212 144
 • Hutira
  Menu

  Zvažujete obměnu vozového parku? Či dokonce výstavbu vlastní CNG stanice? Následujte nás – doporučujeme vozidla poháněná CNG!

  Naše společnost v rámci obnovy vozového parku zakoupila 3 nová osobní vozidla na CNG a v průběhu letošního roku hodláme tuto flotilu rozšířit o další 2-3 CNG vozy. Co nás k tomu vedlo?

  V současné době je zemní plyn, jako pohonné médium motorových vozidel, nejperspektivnějším palivem ve střednědobém horizontu. Jedná se o ekonomické a ekologické palivo. Provozní náklady vozidel poháněných CNG jsou oproti všem současným palivům výrazně nižší. Naše nové vozy VOLKSWAGEN GOLF VARIANT TGI mají spotřebu 3,4 kg/100 km. Jedná se o úsporu zhruba 50% oproti ceně benzínu Natural 95 a 35% oproti naftě.  Stlačený zemní plyn je také prakticky nezcizitelný.

  CNG je aktuálně nejekologičtějším palivem, protože se do něj nepřidávají žádné příměsi a aditiva a spaluje se čistý metan. Při spalování se produkuje výrazně méně sledovaných škodlivin i karcinogenních látek. Navíc, při tankování plynu nemůže dojít ke kontaminaci půdy jako u kapalných paliv. Stlačený zemní plyn je i bezpečným pohonným médiem. Benzín a LPG patří do třídy nebezpečnosti I., nafta do třídy III. a CNG do třídy IV.

  Česká republika podpořila i legislativně provoz vozidel na CNG. Vozidla jezdící na CNG s největší povolenou hmotností do 12 tun jsou zbavena povinnosti platit silniční daň a rovněž sazba povinného ručení je u některých typů vozů nižší.

  Nejsme však jen pasivními uživateli CNG. Kromě jiných projektů vyhrála naše společnost výběrové řízení na výstavbu stanice CNG v Popůvkách u Brna, které bylo vypsáno společností E.ON. S výstavbou této stanice začneme na jaře letošního roku. Tímto krokem rozšíří společnost E.ON společně s námi možnost tankování CNG v Brně a okolí.

  Již první zkušenosti s jízdou v nových vozech Volkswagen Golf jsou velmi pozitivní. Auta jsou velmi tichá a komfortní. Rádi Vám poskytneme informace týkající se provozu zmíněných zakoupených vozidel či o výstavbě čerpací stanice CNG.